CT-2000.1D // 2000 Watts RMS Monoblock Car Amplifier
/
Details
Quick Facts:
RMS Power: 1Ω @ 14.4v 2000 Watts x 1-Channel
RMS Power: 2Ω @ 14.4v 1200 Watts x 1-Channel
RMS Power: 4Ω @ 14.4v 650 Watts x 1-Channel
Power & Ground Input Size: 0 Gauge
Speaker Input Size: 8 Gauge
Features
Features:
Remote Bass Knob: ✔️
Continuously-Variable Input Gain Control ✔️
Remote Turn-On / Turn-Off Circuit ✔️
MOSFET Pulse Width Modulated Power Supply ✔️
Soft Turn-On Circuit ✔️
High Voltage / Low Voltage Protection Circuit ✔️
Thermal and Speaker Short Protection Circuit ✔️
LED Power and Protection Indicators ✔️
Specs
Technical Specifications:
Amplifier Type: Monoblock Amplifier
Amplifier Circuitry: Class D
Strappable? Yes; Signal Output is Master
RMS Power @ 1 Ohm: 2000 Watts x 1-Channel (14.4v)
RMS Power @ 2 Ohm: 1200 Watts x 1-Channel (14.4v)
RMS Power @ 4 Ohm: 650 Watts x 1-Channel (14.4v)
Recommended Fuse: 200A
Speaker Input Size: 8 Gauge
Gain Adjustment: 0.15v - 10v
Low Pass Filter (LPF): 40 Hz - 180 Hz
Subsonic Filter: 0 Hz - 50 Hz
Bass Boost: 0 dB - 12 dB
Bass Boost Frequency: 30 Hz - 80 Hz
Frequency Response: 20 Hz - 320 Hz
Signal-To-Noise Ratio (S/N): 96 dB
Damping Factor: 190
Input Impedance: 22 Kohms
Input Sensitivity: 150 mV
Operating Voltage: 9.2v - 16v
Minimum Impedance: 1 ohm
Dimensions:
Length: 19"
Width: 5.63"
Height: 2.19"
Amp dyno video
Customer Reviews
Based on 309 reviews
94%
(289)
5%
(15)
1%
(3)
0%
(0)
1%